Home Page World War II Armed Forces — Orders of Battle and Organizations Last Updated 01.01.2017
British, Colonial, and Dominion Armies
With thanks to Robert Michel
Defence Committee of the Cabinet, Canadian Government, Peacetime Organization
3 September 1939
 
DEFENCE COMMITTEE OF CABINET
Chairman Rt. Hon.   W. L. Mackenzie King (Prime Minister)
Members Hon.   L.R. La Fleche (Minister of National Defence)
Rt. Hon.   Ernest Lapointe (Minister of Justice)
Hon.   J.L. Ralston (Minister of Finance and Receiver General)
This list is based on information (corrected generally to 30.06.1939) supplied by the Goverment of the Dominion of Canada,
as well as: Defence Forces List Canada — Naval, Military and Air Forces — Part 1, November 1939 (Corrected to 10th November 1939).
 
Return To Previous Page Abbreviations Ranks