Home Page World War II Armed Forces — Orders of Battle and Organizations Last Updated 01.01.2017
British, Colonial, and Dominion Armies
With thanks to Robert Michel
Deputy-Minister and Vice-President of the Defence Council, Canadian Government, Peacetime Organization
3 September 1939
 
DEPUTY MINISTER OF NATIONAL DEFENCE
This list is based on information (corrected generally to 30.06.1939) supplied by the Goverment of the Dominion of Canada,
as well as: Defence Forces List Canada — Naval, Military and Air Forces — Part 1, November 1939 (Corrected to 10th November 1939).
 
Return To Previous Page Abbreviations Ranks
Deputy Minister of National Defence MG  L.R. La Fleche  
Assistant Deputy Minister Mr.  C. Burns  
Secretary, National Defence and Secretary Defence Council Mr.  E.J. Boag  
Director of Contracts Mr.  W.R. Todd  
Director of Civilian Personnel ?  
Director of the Printing and Stationary Branch Mr.  D.C. MacDonald