Home Page World War II Armed Forces — Orders of Battle and Organizations Last Updated 14.04.2014
Royal Hungarian Honvéd
2nd Mixed Brigade
Headquarters:
   Székesfehérvár (HM direct)
Lineage:
   Constituted:       11.05.1922   
   Discontinued:       01.10.1938    Amalgamated into II Corps
Commanding Officers:
   11.05.192201.01.1926    MG Károly Than
   01.01.192601.02.1929    LTG Kamilló Kárpháthy
   01.02.192901.07.1930    MG Odilo Schönner
   01.07.193000.12.1935    MG Ernö Nánássy-Megay
   00.12.193501.05.1936    MG Andor Czibur
   [05.09.193601.10.1936]    position not filled
   01.10.193601.10.1938    GEN Vilmos Nagy
Subordination:
   11.05.192201.10.1938      HM (peace time garrisons)
 
Peace Time Organization in 1938:
   Brigade Headquarters
   Infantry Commander
   Artillery Commander
   3rd Infantry Regiment Headquarters
     I./3rd Infantry Regiment
     II./3rd Infantry Regiment
     III./3rd Infantry Regiment
   4th Infantry Regiment Headquarters
     I./4th Infantry Regiment
     II./4th Infantry Regiment
     III./4th Infantry Regiment
   2nd Bicycle Battalion
   2nd Cavalry Company
   2nd Artillery Battalion
     1/2nd Artillery Battalion
     2/2nd Artillery Battalion
     3/2nd Artillery Battalion
     2nd Artillery Observation Battery
     2nd Mortar Battery
   2nd Signal Company
   2nd Supply Company
   2nd Motor-Transport Company
   (Székesfehérvár)
   (Györ)
   (Székesfehérvár)
   (Székesfehérvár)
   (Tafalováros)
   (Székesfehérvár)
   (Komáromujváros)
   (Györ)
   (Györ)
   (Györ)
   (Veszprém)
   (Hajmáskér)
   (Pápa)
   (Györ)
   (Györ)
   (Komáromujváros)
   (Hajmáskér)
   (Hajmáskér)
   (Hajmáskér)
   (Székesfehérvár)
   (Székesfehérvár)
   (Székesfehérvár)
 
Back to previous page Ranks