Home Page World War II Armed Forces — Orders of Battle and Organizations Last Updated 04.06.2013
Royal Hungarian Honvéd
11th Infantry Brigade
Headquarters:
   Pécs (IV Corps)
Lineage:
   Constituted:       23.01.1939    as 11th Infantry Brigade. [From the 2/4 Infantry Commander, 4th Mixed Brigade]
   Activated:    05.04.1941     
   Inactivated:    17.04.1941     
   Redesignated:    17.02.1942    as 11th Light Division
   Discontinued:    10.08.1943    Removed from the peace time order of battle.
Commanding Officers:
   23.01.193901.02.1939    BG Kálmán Péchy
   01.02.193901.02.1942    BG János Dömötör
   01.02.194215.10.1942    BG Zoltán Álgya-Pap
   15.10.194201.11.1942    BG György Sziklay
   15.11.194201.06.1943    BG Kálmán Csiby
   01.06.194310.08.1943    BG Dr. Béla Temesy
Administrative Subordination:
   23.01.193901.03.1940    HM (peace time garrisons)
   01.03.194005.04.1941    VKF (peace time garrisons)
   05.04.194117.04.1941    Reserves, Third Army
   17.04.194110.08.1943    VKF (peace time garrisons)
 
Peace Time Organization to 1943:
   11th Brigade / Light Division Headquarters
   Artillery Command
   8th InfantryRegiment Headquarters
     I./8th Infantry Regiment
     II./8th Infantry Regiment
     III./8th Infantry Regiment
   38th Infantry Regiment (I. III.)
   I./11th Artillery Regiment
   II./11th Artillery Regiment
   11th Cavalry Company
   11th Anti-Aircraft Company
   11th Signal Company
   11th Divisional Service Headquarters
   (Pécs)
   (Pécs)
   (Pécs)
   (Pécs)
   (Pélmonostor)
   (Pécs)
   (Mobilization Unit)
   (Pécs)
   (Pécs)
   (Pécs)
   (Pécs)
   (Pécs)
   (Pécs)
 
Back to previous page Ranks