Home Page World War II Armed Forces — Orders of Battle and Organizations Last Updated 04.06.2013
Royal Hungarian Honvéd
22nd Infantry Brigade
Headquarters:
   Nyiregyháza (VIII Corps)
Lineage:
   Constituted:       23.01.1939    as 22nd Infantry Brigade. [From the 2/6 Infantry Commander, 6th Mixed Brigade]
   Redesignated:    17.02.1942    as 22nd Light Division
   Discontinued:    10.08.1943    Removed from the peace time order of battle.
Commanding Officers:
   23.01.193901.11.1940    BG Sándor Eötvös
   01.11.194001.08.1942    BG Aladár Máriay
   01.08.194215.09.1942    BG László Hollósy-Kuthy
   [15.09.194215.05.1943]    position not filled
   15.05.194310.08.1943    BG Mihály Budaházy
Administrative Subordination:
   23.01.193901.03.1940    HM (peace time garrisons)
   01.03.194010.08.1943    VKF (peace time garrisons)
 
Peace Time Organization to 1943:
   22nd Brigade / Light Division Headquarters
   Artillery Commander
   12th Infantry Regiment
     I./12th Infantry Regiment
     II./12th Infantry Regiment
     III./12th Infantry Regiment
   42th Infantry Regiment (I. III.)
   I./22nd Artillery Regiment
   II./22nd Artillery Regiment
   22nd Cavalry Company
   22nd Anti-Aircraft Company
   22nd Signal Company
   22nd Divisional Service Headquarters
 
   (Nyiregyháza)
   (Nyiregyháza)
   (Nyiregyháza)
   (Nyiregyháza)
   (Nyiregyháza)
   (Nyirbátor)
   (Mobilization Unit)
   (Nyiregyháza)
   (Nyirbátor)
   (Kassa)
   (Kassa)
   (Nyiregyháza)
   (Nyiregyháza))
 
Back to previous page Ranks