Home Page World War II Armed Forces — Orders of Battle and Organizations Last Updated 14.04.2014
Royal Hungarian Honvéd
6th Mixed Brigade
Headquarters:
   Debrecen (HM direct)
Lineage:
   Constituted:       11.05.1922   
   Discontinued:       01.10.1938    Amalgamated into VI Corps
Commanding Officers:
   11.05.192207.07.1923    MG Károly Kratochvil
   07.07.192301.09.1923    ?
   01.09.192301.01.1926    LTG Ottokár Ferjentsik
   01.01.192630.09.1928    MG Miklós László
   30.09.192801.10.1932    LTG Árpád Sipos
   01.10.193201.05.1936    MG Géza Demény
   01.05.193601.10.1938    MG Géza Siegler
Subordination:
   11.05.192201.10.1938    HM (peace time garrisons)
 
Peace Time Organization in 1938:

   Brigade Headquarters
   Infantry Commander
   Artillery Commander
   11th Infantry Regiment Headquarters
     I./11th Infantry Regiment
     II./11th Infantry Regiment
     III./11th Infantry Regiment
   12th Infantry Regiment Headquarters
     I./12thInfantry Regiment
     II./12thInfantry Regiment
     III./12thInfantry Regiment
   6th Bicycle Battalion
   6th Cavalry Company
   6th Artillery Battalion
     1/6th Artillery Battalion
     2/6th Artillery Battalion
     3/6th Artillery Battalion
     6th Artillery Observation Battery
     6th Mortar Battery
   6th Signal Company
   6th Supply Company
   6th Motor-Transport Company

   (Debrecen )
   (Debrecen )
   (Debrecen )
   (Debrecen )
   (Debrecen )
   (Berettyóssjfalu)
   (Debrecen )
   (Nyiregyháza)
   (Debrecen )
   (Nyiregyháza)
   (Nyiregyháza)
   (Belassagyarmat)
   (Nyiregyháza)
   (Nyiregyháza)
   (Nyiregyháza)
   (Nyiregyháza)
   (Debrecen )
   (Debrecen )
   (Debrecen )
   (Debrecen )
   (Debrecen )
   (Debrecen )
 
Back to previous page Ranks