Home Page World War II Armed Forces — Orders of Battle and Organizations Last Updated 04.06.2013
Royal Hungarian Honvéd
1st Cavalry Brigade (i)
Headquarters:
   Budapest (HM direct)
Lineage:
   Constituted:       11.05.1922   
   Discontinued:       01.10.1937    Redesignated as 2nd Cavalry Brigade (ii)
Commanding Officers:
   19.01.193101.05.1933    BG Lajos Keresztes-Fischer
   01.05.193301.02.1935    BG Guzstáv Kistoranyi Denk
   1.02.193501.10.1937    BG Elemér Gorondy-Novák
Subordination:
   11.05.192201.10.1937    HM (peace time garrisons)
 
Peace Time Organization to 1937:
   Brigade Headquarters
   2nd Cavalry Regiment Headquarters
     I./2nd Cavalry Regiment
     II./2nd Cavalry Regiment
   3rd Cavalry Regiment Headquarters
     I./3rd Cavalry Regiment
     II./3rd Cavalry Regiment
   (Budapest)
   (Komáromujváros)
   (Pápa)
   (Komáromujváros)
   (Sopron)
   (Sopron)
   (Tolna)
 
Back to previous page Ranks